Використання системи ПроЗорро з метою реалізації об’єктів нерухомості в відкритому вигляді з кожним днем стає ще більш популярною. Говорячи про ситуацію в 2021-му році, можна сміливо говорити про те, що саме цей механізм є найбільш прозорим, контрольованим та вигідним для всіх сторін. Це стосується не лише продажу земельних ділянок, але й здачі таких об’єктів в оренду.
Частіше за все, коли мова йде про здачу земельних ділянок в оренду, це робиться для того, щоб вести на таких територіях певне господарство. Саме тому, потрібно робити серйозний акцент на тому, щоб в договорі прописувались всі важливі моменти.
Регулювання процедури оренди землі – це один з ключових моментів, який потрібно ставити за основу. Це ж саме стосується і аукціонів з продажу землі. Вони повинні проходити з врахуванням всіх діючих норм чинного законодавства.
Що саме вкладається в поняття регулювання
На сьогодні, в 33-й статті закону України, в якій говориться про оренду земельних ділянок прослідковується декілька основних пунктів, які потрібно брати до уваги, коли мова заходить про проведення подібних аукціонів.
- Є пункт, що дозволяє перескладати договір, але з врахуванням того, що можуть братися до уваги нові терміни, яким потрібно відповідати;
- Є ситуації, коли може знадобитися відновлення діючого документу і ця процедура також є доступною. При цьому. в ньому зберігається термін і всі умови, які були укладені між сторонами.
Існує певний алгоритм, що надає можливість відновити договір, якщо його було втрачено або були якісь обставини, через які він перестав діяти.
Все що потрібно для цього зробити – це виконати три ключових кроки, які є для цього обов’язковими:
- Повідомити власника земельної ділянки, що ви зацікавлені в тому, щоб продовжити можливість користування орендованою територією. Бажано, щоб це робилося саме в письмовій формі;
- Обговорити ці питання безпосередньо з власником, беручи до уваги всі можливі зміни, які можуть стосуватися самого договору про оренду земельної ділянки;
- Укласти додаткові домовленості, згідно яких буде продовжуватися співробітництво між двома сторонами.
Що стосується можливості відновлення дії договору після його завершення, то тут є відразу декілька аспектів, які варто враховувати:
- Ситуації, коли після завершення дії документу, особа все ще продовжує використовувати земельні ділянку за її прямим призначенням;
- Ситуації, коли немає в наявності листа-повідомлення від власника, який може бути проти того, щоб продовжувати дію договору.
Насправді, ситуація з орендою та продажом земельних ділянок є більш обширною і включає до себе багато спірних моментів.
Саме тому, всі ці аспекти варто брати до уваги й враховувати, коли мова заходить про можливість участі в електронних аукціонах.
Як проходить процедура з оренди землі в Україні
На сьогодні, є вже чітко відпрацьований механізм, згідно якого й відбувається реалізація земельних ділянок на території України.
Якщо говорити про загальний алгоритм, який включає в себе основні кроки, то він виглядає приблизно наступним чином:
- Підготовка земельної ділянки – сюди входить перевірка всієї документації, проведення експертної оцінки та інших процедур, які є обов’язковими для того, щоб мати можливість реалізувати подібний лот;
- Підготовка документації та публікація оголошення – мова йде про збір тендерної документації та завантаження повідомлення про запуск земельних торгів;
- Отримання пропозицій – на цьому етапі потенційні учасники надсилають свої заявки з ціновими пропозиціями;
- Моніторинг заявок та визначення переможця – на цьому етапі організатор процедури має можливість ознайомитися зі всіма заявками учасників. Далі, система автоматично обирає найбільш економічно вигідну пропозицію;
- Підписання угоди та формування звітів – сторони укладають відповідні домовленості про оренду або ж продаж земельної ділянки. При цьому, до системи ПроЗорро повинно бути завантажено відразу два звіти, а саме: про укладання договору та виконання умов договору.
Це декілька основних кроків, які є загальними, незалежно від того, чи то є оренда земельної ділянки або ж її продаж.
Особливості оренди землі сільськогосподарського призначення
В цілому, такі торги не мають якихось глобальних відмінностей від звичайного формату аукціону. Серед нюансів можна зазначити той факт, що подібні ділянки можуть належати навіть державі, тому потрібно звертати увагу на всі пункти договору.
Перш за все, це стосується обмежень в можливості вирощування культур. Якщо в договорі прописані ті культури, які заборонено вирощувати через негативний вплив на ґрунт, то цих пунктів потрібно обов’язково дотримуватися.